Lördag 1 september 2012
Kl. 13.00
Svenska  English 
Hem
Tjejmilen 2013
Välkommen – inbjudan
Bilda en Tjejmilen Kvartett
Anmäl dig eller din Kvartett
Startlista
Beställ inbjudan
Vacker bana
10 km runt Djurgården
Nyheter
Upplev Stockholm
Boka hotellrum
Tjejmilens löparkläder
Facebook
Hyr ett eget tält
Löparhälsa
Sponsorer
Kontakta oss
Lilla Tjejmilen 2013
Välkommen – inbjudan
Anmäl dig här
Banan
Tjejmilen 2012
MarathonFoto
Träna för Tjejmilen
Gemensam träning i sommar
Bildspel sommarträning 2012
Sju träningsprogran
Förstklassig träningsservice
Så väljer du rätt program
Runners at work
Video
Tjejmilen 2012
Tjejmilen i TV4, 22 min
Tjejmilen 2011
Stockholm från ovan
Marathonkanalen
Bildspel
Tjejmilen 2012
Tjejmilen 2011
Lilla Tjejmilen 2012
Resultat
Tjejmilen 2012
Tjejmilen 1997-2011
Top 3 varje år sedan 1984
Lilla Tjejmilen 2009-2012
Historik
Så startade Tjejmilen
Till Pressrummet ===>
-- Huvudsponsorer --



-- Sponsorer --

Stressa inte upp dig i starten. Det är ett av råden från träningsexperten Anders Szalkai inför Tjejmilen på lördag.

Anders Szalkai ger sju råd inför Tjejmilen

Ät ordentligt på fredag. Drick extra mycket före start. Stressa inte upp dig i starten.
Det är några av de råd som träningsexperten Anders Szalkai ger inför Tjejmilen. Här är sju råd inför lördagens löparfest:


Anders Szalkai är träningsexpert på internetsidan Marathon.se. Han är utbildad idrottslärare på idrottshögskolan och han har tagit fram träningsprogrammen inför Tjejmilen som finns på Marathon.se. Anders har tävlat i EM, VM och OS.

  • Se till att äta bra dagen innan loppet, gärna en kolhydratrik middag. Ät sedan en bra frukost på lördag. Äter du tidig frukost är det även bra, om du tar ett lättsmält mellanmål någon timme innan start, så du inte blir hungrig.
    Om du ska springa lite fortare, är det dock viktigt att du inte äter för tätt inpå start. Maten som då ligger kvar i magsäcken drar till sig lite av ditt blod som du egentligen skulle behöva för att syresätta dina muskler under löpningen. Med mat liggande i magen finns en risk att du lättare blir trött i början av löpningen.

  • Det är viktigt att din vätskebalans i kroppen är bra. Har du vätskebrist vid starten kommer det dels att försämra din prestationsförmåga. Dessutom ökar risken för sträckningar och vid varmt väder är det till och med risk för kollaps.
    Under morgon och förmiddag på lördag ska du dricka ordentligt. Om det ser ut att bli varmt på tävlingsdagen är det bra om du redan under fredagen fyller på med lite extra vätska kompletterat med något salt. (I sportdryck finns oftast lite salter)
    När man svettas mycket, tappar man salter i kroppen, och då är det bra om man har en del i reserv.

  • Se till att du kommer till tävlingsområdet på Gärdet i god tid, och att du har gått igenom din utrustning, så du har med dig allt. Sko, extra tröja, nummerlapp och allt som du vill ha med dig. Om du har gjort i ordning allt och kommer i tid, slipper du onödig stress som både tar på humöret och på energin. Dessutom har du tid till att ta det lite lugnt och ladda mentalt inför loppet och även hinna med ett besök på toaletten.

  • När starten går ska du försöka att inte stressa. Det kan vara trångt i starten, men att stressa spiller onödig energi. Efter en stund brukar fältet sprida ut sig, och då kan du hitta din rytm och ditt steg. Loppet ska vara kul och inte en stress.

  • Tänk på att stanna till och dricka på vätskekontrollerna. Detta är speciellt viktigt om det är varmt. Även om du fyllt på bra med vätska innan start hjälper ett tillskott med vätska under loppet dig att prestera bättre. Dessutom minskar risken för att du ska ta helt slut.

  • Tag hjälp av andra deltagare under Tjejmilen. Peppa och uppmuntra varandra.
    Tjejmilen är, och ska vara, ett roligt lopp. Tag inte ut dig mer än att du har glädje av stämningen efter loppet.

  • Till sist: Om du olägligt har dragit på dig en förkylning eller en sjukdom ska du inte springa ett lopp på 10 km.
    Visst är det trist att ställa in, men det är inte värt risken att ställa upp om du inte är fullt frisk. Så tveka inte vara åskådare istället, eller bara vara hemma och kurera. Det kommer nya lopp längre fram!

    Anders Szalkai







  • Intressanta lopp i Stockholm 2013

    Maj och juni: Vår Ruset
    Vårens löparfester för kvinnor. 5 km-lopp i 17 städer från Luleå i norr till Malmö i söder.
    VarRuset.se

    1 juni: ASICS Stockholm Marathon
    Årets kraftprov och årets folkfest. Nära 22 000 löpare från hela världen
    StockholmMarathon.se

    2 juni: Minimaran
    Den stora löparfesten för alla tjejer och killar 5 – 17 år gamla. Mål på Stockholms Stadion.
    Minimaran.se

    12 juni: Parloppet
    Tävla tillsammans – dubbelt så roligt! 5 km i Hagaparken. Två löpare bildar ett par.
    Parloppet.se

    27 juni: Spring 1 000
    Vad är din kilometertid? Spring 1 000 m på Sollentunavallen.
    Springtusen.se

    24 juli: Stockholm Kvartsmarathon
    Nytt lopp runt Årstaviken.Natur­skön bana där du springer nästan hela loppet längs vattnet.
    StockholmKvartsmarathon.se

    4 augusti: Stockholm Ultra Marathon
    Premiär för Stockholm Ultra Marathon. Testa dina gränser! Loppet har två distanser; 50 och 100 km.
    StockholmUltra.se

    21 – 24 augusti: Bellmanstafetten
    Både en fest och en tävling. Landets största stafett. 5x5 km på Norra Djurgården.
    Bellmanstafetten.se

    7 september: Tjejmilen
    Landets största idrottsevenemang för kvinnor. Naturskön milbana runt Djurgården.
    Tjejmilen.se

    14 september: DN Stockholm Halvmarathon
    Höstens största svenska halvmara! 21 098 meter genom Stockholm. Plats för 17 000 löpare.
    StockholmHalvmarathon.se

    21 september ToppLoppet
    5 km eller 10 km i Hagaparken. Inspiration, musik och fantastisk stämning.
    Topploppet.se

    5–6 oktober: Tjur Ruset
    Höstens tuffaste löparäventyr. 10 km genom krävande och delvis obanad terräng.
    TjurRuset.se

    13 oktober: Hässelbyloppet 10 km
    Höstens skönaste och största 10 km-lopp. Flack och snabb bana. Plats för 8 000 löpare.
    Hasselbyloppet.se