Lördag 1 september 2012
Kl. 13.00
Svenska  English 
Hem
Tjejmilen 2013
Välkommen – inbjudan
Bilda en Tjejmilen Kvartett
Anmäl dig eller din Kvartett
Startlista
Beställ inbjudan
Vacker bana
10 km runt Djurgården
Nyheter
Upplev Stockholm
Boka hotellrum
SJ:s reseerbjudande
Tjejmilens löparkläder
Facebook
Hyr ett eget tält
Löparhälsa
Sponsorer
Kontakta oss
Lilla Tjejmilen 2013
Välkommen – inbjudan
Anmäl dig här
Banan
Tjejmilen 2012
MarathonFoto
Träna för Tjejmilen
Gemensam träning i sommar
Bildspel sommarträning 2012
Sju träningsprogran
Förstklassig träningsservice
Så väljer du rätt program
Runners at work
Video
Tjejmilen 2012
Tjejmilen i TV4, 22 min
Tjejmilen 2011
Stockholm från ovan
Marathonkanalen
Bildspel
Tjejmilen 2012
Tjejmilen 2011
Lilla Tjejmilen 2012
Resultat
Tjejmilen 2012
Tjejmilen 1997-2011
Top 3 varje år sedan 1984
Lilla Tjejmilen 2009-2012
Historik
Så startade Tjejmilen
Till Pressrummet ===>
-- Huvudsponsorer --



-- Sponsorer --
30:e Tjejmilen lördag 7 september 2013
Välkommen till ett härligt jubileumslopp!

Tjejmilen är landets största idrottsevenemang för kvinnor med 33 000 anmälda deltagare. Det bjuds både på fest och tävling när Tjejmilen avgörs för 30:e gången lördagen den 7 september 2013.
Välkommen till ett härligt jubileumslopp på en vacker bana!

Du tävlar mot dig själv och testar din kondition på den sköna 10 km-banan runt Djurgården i Stockholm.
Att springa en mil är en prestation oavsett vilken fart du håller. Det är en lycka att nå målet och känna tillfredsställelsen; ”Jag klarade det!”

Start kl 13.00
Tjejmilen har start och mål vid Filmhuset på Gärdet i Stockholm. Första start är kl 13.00.

Bilda en Tjejmilen Kvartett – chans att vinna resor till New York
Det är roligare och lättare att träna om man är några stycken när man ger sig ut på en joggingrunda, och det är skönt att ha sällskap när man springer Tjejmilen. Därför har Tjejmilen en lagtävling; Tjejmilen Kvartetten.
Samla ihop fyra Tjejmilen-deltagare bland dina arbetskamrater, släktingar, grannar eller joggingkompisar och anmäl er som en Tjejmilen Kvartett. De anmälda Tjejmilen Kvartetterna tävlar om 100 attraktiva lagpriser (alla fyra får samma pris), bl.a. resor för hela laget till Tjejmilen i New York i juni 2014. Läs mer!
2012 var över två tusen Tjejmilen Kvartetter anmälda.

Mycket musik
Flera coverband och en häftig sambaorkester med färgglada dansare spelar under loppet. Med musik går allt så mycket lättare!

Vacker och lättlöpt bana
Tjejmilen avgörs på en vacker och lättlöpt bana runt Gärdet och Djurgården. Start och mål vid Filmhuset. Du springer förbi Djurgårdsbrunns Värdshus och följer sedan Djurgårdsbrunnskanalen. Banan passerar Blockhusudden, Rosendals Slott och Nordiska Museet. Distansen är 10 km.
Längs banan finns fyra vätskekontroller där Enervit G sportdryck och vatten serveras.
Utförlig beskrivning av den sköna banan hittar du här.

Välj mellan Fun Run och Tidtagning
I Tjejmilen finns utrymme både för dig som vill satsa hårt på att få en bra placering, och för dig som vill hålla ditt eget tempo.
Du väljer själv om du vill ha din tid noterad i resultatlistan eller ej. Tjejmilen har därför två klasser: Tidtagning och Fun Run.
2012 valde 59 procent av de anmälda Tidtagning och 41 procent Fun Run.
Tjejmilen har 15 startgrupper som startar med fem minuters mellanrum.

Tidtagning
I Tidtagning-klassen får du din tid noterad i resultatlistan. Med hjälp av ett datachip som är fäst på nummerlappen registreras tiden från passering av startlinjen till passering av mållinjen.
Du får alltså din verkliga löptid på 10 000 m noterad. Du får även din mellantid vid 5 km. Dessa tider finns i resultatlistan på internet samt på det diplom som du kan ladda hem från Tjejmilens hemsida efter loppet.
Startgrupperna 1–3 är reserverade för de snabbaste löparna i Tidtagning-klassen. Övriga deltagare i denna klass väljer själva vilken av grupperna 4–15 de vill starta i. Du som springer fort startar tidigt, du som vill promenera väljer den sista gruppen.

Vill du starta grupp 1–3 måste du ha klarat någon av följande tider under 2012 eller 2013:

Startgrupp 1
• Sprungit Tjejmilen eller något annat 10 km-lopp under 52 min.
• Sprungit 5 km-lopp under 24 min.
• Sprungit halv maraton (21,1 km) under 1 tim 55 min.
• Sprungit maraton (42,2 km) under 4 tim 05 min.

Startgrupp 2
• Sprungit Tjejmilen eller något annat 10 km-lopp under 56 min.
• Sprungit ett 5 km-lopp under 26 min.
• Sprungit halv maraton (21,1 km) under 2 tim 00 min.

Startgrupp 3
• Sprungit Tjejmilen eller något annat 10 km-lopp under 58 min.
• Sprungit ett 5 km-lopp under 27 min.
• Sprungit halv maraton (21,1 km) under 2 tim 05 min.

Du anger när och var du klarat kvaltiden (namn på loppet, löptid och datum) när du anmäler dig.
• Anmälningsavgift i Tidtagning-klassen är 370 kr.

Fun Run – ingen tidtagning
I Fun Run är det inte någon tidtagning. Du kan själv kontrollera din tid på klockorna vid målet. Startgrupperna 4–15 är öppna för deltagarna i Fun Run. Du väljer själv grupp när du anmäler dig. Du som springer fort startar tidigt, du som vill promenera väljer den sista gruppen.
Startgrupp 4 är fulltecknad. Anmälan till denna startgrupp stängdes den 5 mars.
Startgrupp 5 är fulltecknad. Anmälan till denna startgrupp stängdes den 8 april.
Startgrupp 6 är fulltecknad. Anmälan till denna startgrupp stängdes den 28 april.
Startgrupp 7 är fulltecknad. Anmälan till denna startgrupp stängdes den 21 maj.
Startgrupp 8 är fulltecknad. Anmälan till denna startgrupp stängdes den 25 maj.
Startgrupp 9 är fulltecknad. Anmälan till denna startgrupp stängdes den 7 juni.



Du väljer själv startgrupp
Tjejmilen har 15 startgrupper som startar med fem minuters mellanrum.
Startgrupperna 1–3 är reserverade för de snabbaste löparna i Tidtagning-klassen.
Startgrupperna 4–15 är öppna för övriga deltagare i Tidtagning-klassen samt för alla som är anmälda till Fun Run.
Du väljer själv startgrupp när du anmäler dig. Vi gör detta för att alla grupper ska bli lika stora. Därigenom kommer starten att flyta smidigt och det blir minimal trängsel längs banan.
Max 2 000 startande i varje grupp. När en grupp är fulltecknad stängs den gruppen för fler anmälningar.
Grupp 1 startar kl 13.00, grupp 15 kl 14.35.

Så väljer du rätt startgrupp
Alla som ska starta i grupp 4–15 väljer själva grupp när de anmäler sig. Det är viktigt att du väljer den grupp som passar just dig bäst. Här är riktlinjer för vad som krävs i de olika grupperna.
När en startgrupp är fulltecknad (2 000 anmälda) stängs den gruppen.

Grupp 4. Denna grupp är fulltecknad. (För dig som klarar Tjejmilen på 60 minuter eller snabbare. Springa hela vägen).

Grupp 5. Denna grupp är fulltecknad. (För dig som klarar Tjejmilen på 62 minuter eller snabbare. Springa eller jogga hela vägen).

Grupp 6. Denna grupp är fulltecknad. (För dig som klarar Tjejmilen på 62 minuter eller snabbare. Springa eller jogga hela vägen).

Grupp 7. Denna grupp är fulltecknad. (För dig som klarar Tjejmilen på 62 minuter eller snabbare. Springa eller jogga hela vägen).

Grupp 8. Denna grupp är fulltecknad. (För dig som klarar Tjejmilen på 65 minuter eller snabbare. Jogga hela vägen).

Grupp 9. Denna grupp är fulltecknad. (För dig som klarar Tjejmilen på 65 minuter eller snabbare. Jogga hela vägen).

Grupp 10. För dig som klarar Tjejmilen på 65 minuter eller snabbare. Jogga hela vägen.

Grupp 11. För dig som klarar Tjejmilen på 68 minuter eller snabbare. I denna grupp kan du promenera delar av banan.

Grupp 12. För dig som klarar Tjejmilen på 75 minuter eller snabbare. I denna grupp kan du promenera delar av banan.

Grupp 13. För dig som klarar Tjejmilen på 80 minuter eller snabbare. I denna grupp kan du promenera delar av banan.

Grupp 14. För dig som vill njuta av den sköna naturen i upp till 85 minuter.

Grupp 15. För dig som vill njuta av den sköna naturen i mer än 85 minuter. Här kan du promenera hela banan.
Har du walking-stavar, eller har du med dig en barnvagn så startar du i denna grupp.

Så anmäler du dig
Du anmäler dig enkelt och bekvämt via internet.
Avgiften är 310 kr i Fun Run och 370 kr i Tidtagning-klassen.
Du kan välja mellan olika betalningsalternativ:
• Betala direkt hos din internetbank.
• Betala med Visa eller MasterCard.
• Betala med plusgiro inom fyra agar.
Observera att anmälan är bindande och personlig och inte kan överlåtas till någon annan löpare.

När du anmält dig via internet får du ett e-mail som bekräftar att din anmälan är o.k.

Betala mot faktura
Företag och kommunala/statliga förvaltningar som anmäler en eller flera Tjejmilen Kvartetter kan betala anmälningsavgiften mot faktura.
Klicka I rutan för "Faktura" i anmälningsformuläret på internet.
Observera att företagets/förvaltningens organisationsnummer måste anges.

Max 33 000 anmälningar
Intresset för Tjejmilen har ökat de senaste åren, från 21 964 anmälda 2007 till 32 073 anmälda 2012.
Anmälan från maximalt 33 000 löpare accepteras till Tjejmilen 2013.

Anmälan senast 30 juli
Sista dag för anmälan är den 30 juli 2013. Om maxgränsen 33 000 anmälda löpare passeras före den 30 juli så stängs anmälan när den gränsen är uppnådd.

Minimiålder 14 år
Endast kvinnliga löpare födda 1999 eller tidigare får starta.

Passa på och köp träningströjan för Tjejmilen 2013
Du har möjlighet att köpa den officiella träningströjan för Tjejmilen 2013 när du anmäler dig.
Tröjan är rosa med texten "Jag tränar inför Tjejmilen 2013" tryckt i vitt på bröstet. Det är en figursydd T-shirt i funktionsmaterial. Skrynkeltålig och snabbtorkande. 100 % polyester.
Dammodell i storlekarna S – XL. Tröjan kostar 200 kr.
Köper du tröjan kommer den med posten inom två veckor efter det att du anmält dig.

Tjejmilens profilkläder
Tjejmilens övriga profilkläder hittar du på Löparshopen.

Vi hjälps åt så att alla trivs
Tjejmilen är stor och härlig folkfest. För att alla ska trivas, och för att alla ska kunna hålla sitt eget tempo har vi några enkla regler:
• Om du blir trött under loppet och vill ta det lite lugnare, håll till höger, så att de som är snabbare lätt kan passera till vänster.
• Om du har sällskap av flera andra så se till att ni inte springer, joggar eller går mer än två i bredd. Då finns det möjlighet för andra att passera.
• Använder du walking-stavar startar du i sista gruppen.
• Har du med dig barnvagn så startar du i sista gruppen.
• Det är inte tillåtet att ha med hund.

Tjejmilens nyhetsbrev
Tjejmilens nyhetsbrev skickas vila e-mail till alla anmälda deltagare. Nyhetsbrevet innehåller information om träning, kost, löparutrustning m.m. Här hittar du givetvis också senaste nytt om Tjejmilen.
Nyhetsbrevet kommer en gång i månaden under perioden januari – september.

Tjejmilens medalj
Vid målet får du Tjejmilens medalj med blått och gult band.

Ostkaka vid målet
Efter loppet bjuds alla deltagare på Frödinge Ostkaka med sylt. Detta är sedan många år ett mycket uppskattat inslag. Andra sponsorer bjuder på dryck, kaffe, frukt m.m.

Tjejmilen i TV 4
TV4 bevakar landets största idrottsevenemang för kvinnor. Det blir ett program om Tjejmilen där både de som springer fort och de som ger sig tid att njuta av den vackra banan uppmärksammas.

Lilla Tjejmilen för flickor 7-13 år gamla
I samband med Tjejmilen avgörs Lilla Tjejmilen som är ett lopp för flickor 7 – 13 år gamla. Start kl 11.00 den 1 september. Samma målgång som i Tjejmilen. Distansen är 1,5 km.

Information
Alla anmälda får startbevis och en tydlig karta över banan med posten i mitten av augusti. All information inför loppet hittar du här på Tjejmilens hemsida i början av augusti.
Utdelning av nummerlappar sker i Danicahallen på Östermalms Idrottsplats (bakom Stockholms Stadion) den 5 – 7 september.
Undrar du över något så kontakta gärna Tjejmilens kansli. E-post: info@tjejmilen.se
Telefon 08-545 664 40 (måndag–fredag kl 9–12 och 13–16).

Välkommen till den 30:e Tjejmilen!
• Arrangörer: Friidrottsklubbarna Hässelby SK och Spårvägen FK.
• Huvudsponsorer: MittVal och Alecta.









Intressanta lopp i Stockholm 2013

1 juni: ASICS Stockholm Marathon
Årets kraftprov och årets folkfest. Nära 22 000 löpare från hela världen
StockholmMarathon.se

27 juni: Spring 1 000
Vad är din kilometertid? Spring 1 000 m på Sollentunavallen.
Springtusen.se

24 juli: Stockholm Kvartsmarathon
Nytt lopp runt Årstaviken.Natur­skön bana där du springer nästan hela loppet längs vattnet.
StockholmKvartsmarathon.se

4 augusti: Stockholm Ultra Marathon
Premiär för Stockholm Ultra Marathon. Testa dina gränser! Loppet har två distanser; 50 och 100 km.
StockholmUltra.se

21 – 24 augusti: Bellmanstafetten
Både en fest och en tävling. Landets största stafett. 5x5 km på Norra Djurgården.
Bellmanstafetten.se

7 september: Tjejmilen
Landets största idrottsevenemang för kvinnor. Naturskön milbana runt Djurgården.
Tjejmilen.se

7 september: Lilla Tjejmilen
Uppskattad löparfest för flickor 7-13 år gamla. Loppet avgörs på Gärdet i Stockholm
www.Tjejmilen.se

14 september: DN Stockholm Halvmarathon
Höstens största svenska halvmara! 21 098 meter genom Stockholm. Plats för 17 000 löpare.
StockholmHalvmarathon.se

21 september ToppLoppet
5 km eller 10 km i Hagaparken. Inspiration, musik och fantastisk stämning.
Topploppet.se

6 oktober: Tjur Ruset
Höstens tuffaste löparäventyr. 10 km genom krävande och delvis obanad terräng.
TjurRuset.se

6 oktober: Kalv Ruset
Ett lopp för tuffa killar och tjejer som vågar testa sin styrka på en verkligt krävande terrängbana.
www.TjurRuset.se

13 oktober: Hässelbyloppet 10 km
Välkommen till ett till höstens skönaste mil! Flack och snabb bana och genom Hässelby och Vällingby.
Hasselbyloppet.se

9 november: Vintermarathon
Klassiskt maratonlopp som avgörs på Norra Djurgården i Stockholm. Även 8 km motion.
www.VinterMarathon.se